آموزش وردپرس (قسمت اول)

دسته

مقالات آموزشی

آموزش وردپرس (قسمت اول)

وردپرس چیست؟

به طور کلی وردپرس یک نرم افزار تحت وب متن باز (open source) می باشد که در دسته ی سیستم های مدیریت محتوا یا همان CMS ها که مخفف (Content Management System) می باشند، قرار میگیرد. از آنجا که سیستم وردپرس رایگان است، هر کاربری می تواند فایل های مربوطه ی آن را دانلود کرده و مورد استفاده قرار دهد. البته بدیهی است که وردپرس بخشی از نیازهای کاربران را برآورده می کند اما برای شخصی سازی و برآورده ساختن سایر نیازها، به متخصصینی نیاز است که تغییرات لازم را ایجاد کرده و یا سایر امکانات و ابزار مورد نیاز کاربران را فراهم نمایند.

 

آموزش وردپرس ، قسمت اول
در این مطلب قصد داریم به آموزش نصب وردپرس روی Cpanel و localhost بپردازیم. با ما همراه باشید.

 

 

نصب وردپرس روی Cpanel

ابتدا آخرین نسخه وردپرس را دریافت مینماییم.

دانلود آخرین نسخه وردپرس فارسی

 

اکنون وارد هاست خود شوید. برای ورود به هاست بعد از نام دامنه خود عبارت cpanel/ را تایپ کنید. مثال : nicksoft.ir/cpanel . در ادامه با ورود نام کاربری و پسورد میتوانید وارد هاست خود شوید.

در قسمت Files بر روی File manager کلیک کنید.

در صفحه ظاهر شده بر روی public_html کلیک کنید. از منوی بالا بر روی Upload کلیک کنید. در اینجا باید فایل دانلود شده در بالا را آپلود نماییم.

پس از اتمام آپلود ، بر روی Go Back to /home/Example/public_html کلیک کنید. حال باید فایل فشرده را Extract کنید. برای این کار ، بر روی فایل فشرده کلیک کرده و از بالا گزینه Extract را بزنید. پس از چند ثانیه ، فایل شما از حالت فشرده خارج شده و به صورت یک پوشه در می آید.

اکنون برای اینکه آدرس سایت شما به صورت Example.com/wordpress نباشد ، باید محتویات داخل پوشه را به public_html منتقل کنید. برای این کار ، وارد پوشه اکسترکت شده شوید و از منوی بالا گزینه ی select all را انتخاب کنید.

پس از انتخاب شدن فایل ها و پوشه ها ، از منوی بالا گزینه Move را انتخاب کنید. در پنجره ای که باز می شود آدرس مسیر ظاهر خواهد شد، عبارت “wordpress” را از انتهای آن بردارید و بر روی گزینه ی move files کلیک کنید تا تمامی فایل های شما به public_html منتقل شود.

اکنون تمام فایل ها و پوشه ها به مسیر public_html منتقل شدند.

تا کنون ما توانسته ایم فایل وردپرس دانلود شده را بر روی هاست خود بارگذاری کنیم. حال نوبت ساخت پایگاه داده است.

 

اما پایگاه داده چیست ؟

بانک اطلاعاتی یا پایگاه داده یا دیتابیس (data base) به مجموعه ای از اطلاعات با ساختار منظم  گفته می شود. این پایگاه های اطلاعاتی معمولاً در قالبی که برای دستگاه ها و رایانه ها قابل خواندن و قابل دسترسی باشند ذخیره می شوند. در مجموع پایگاه داده حکم مرکز و هسته سایت را دارد.

 

برای ساخت پایگاه داده به شیوه زیر عمل میکنیم :

به صفحه اصلی محیط سی پنل بر میگردیم. از قسمت Database گزینه MySQL Databases را انتخاب میکنیم.

در ابتدا باید نام دیتا بیس خود را وارد کنید. برای این کار نام مورد نظرتان را نوشته و بر روی Create Database کلیک کنید.

اکنون شما یک پایگاه داده دارید و باید برای آن نام کاربری و پسورد انتخاب کنید.

پس از ورود این موارد، اکانت دیتابیس هم ایجاد خواهد شد. حال برای افزودن این کاربری جدید به پایگاه داده باید بر روی گزینه ی add در قسمت “Add a User to a Database” کلیک نمایید.

در پنجره باز شده گزینه ALL PRIVILEGES را انتخاب کنید و بر روی Make Changes کلیک کنید.

تا اینجای کار پایگاه داده ی سایت را هم ساختیم و حال باید به سراغ وارد کردن اطلاعات پایگاه داده در وردپرس رفته و آن را نصب کنیم.

آدرس سایت خود را در مرورگر وارد کنید. خواهید دید پیغامی مبنی بر عدم وجود پرونده‌ ی wp-config.php نشان داده میشود. بر روی گزینه ساختن پرونده‌ی پیکربندی کلیک کنید.

در مرحله بعد به صفحه خوش آمدگویی وردپرس وارد خواهید شد. در ادامه اطلاعات خواسته شده را با توجه مشخصات پایگاه‌داده که ایجاد کردید در فرم پر کنید و بعد از کلیک بر روی گزینه ی بفرست کلیک کنید تا مراحل اصلی نصب شروع شود.

حال اطلاعات سایت خود را در فرم وارد کنید و بر روی راه اندازی وردپرس کلیک نمایید.

سایت وردپرسی شما راه اندازی شد. اکنون با انتخاب گزینه ی ورود ، می توانید به پنل مدیریتی وردپرس خود وارد شوید.

 

 

نصب وردپرس روی localhost

برای شروع طراحی و ساخت یک سایت ۲ انتخاب وجود دارد. انتخاب اول که میتواند استفاده از یک سرور مثل سی پنل باشد و انتخاب دوم ، استفاده از محیط تستی بر روی لوکال هاست است.

در مطلب بالا ، نحوه نصب وردپرس بر روی سی پنل توضیح داده شد. اکنون میخواهیم به نصب وردپرس بر روی لوکال هاست بپردازیم.

 

برای شروع کار ، ابتدا شما باید آخرین نسخه نرم افزار XAMPP را دریافت کنید.

دانلود آخرین نسخه XAMPP

 

برنامه را بر روی سیستم خود نصب کنید.بعد از نصب، زمپ را فعال کنید و دو گزینه ی“Apache  و MySQL را در آن Start کنید.

اکنون در مرورگر خود آدرس http://localhost را وارد کنید و زبان مورد نظر را انتخاب نمایید.

در صفحه ی باز شده، بر روی گزینه ی “phpmyadmin” کلیک کنید. با این کار وارد قسمت پایگاه داده خواهید شد. حال گزینه new را انتخاب کنید.

در ادامه، شما باید نامی برای پایگاه داده ی خود انتخاب نمایید و بر روی گزینه ی “Create” کلیک کنید.

اکنون پایگاه داده شما ایجاد شد.

حال برای نصب وردپرس بر روی لوکال هاست ، باید به این مسر رفته Xampp >htdocs و محتویات پوشه وردپرس خود را قرار دهیم. .

پس از اینکار به سراغ فایل wp-config-sample.php می رویم. باید تغییراتی در این فایل انجام دهیم.

اول نام آن را به wp-config.php تغییر میدهیم. سپس آن را در ویرایشگری مانند notepad باز کرده و اطلاعات آن را وارد می کنیم.

در این فایل اطلاعاتی مانند نام دیتابس DB_NAME، نام کاربری DB_USERNAME و پسورد DB_PASSWORD را باید وارد کنید که برای پایگاه داده فقط نام پایگاه داده را که ایجاد کردیم وارد می کنیم و سپس نام کاربری را root قرار می دهیم و جای پسورد را نیز خالی میگذاریم.

تنظیمات را ذخیره کرده و سپس آدرس http://localhost را در مرورگر وارد کنید. اکنون صفحه نصب وردپرس ظاهر میشود. با وارد کردن اطلاعات ، میتوانید وردپرس خود را راه اندازی کنید.

 

  1. فرید هاشمی

    مرسی عالی و کامل بود

قالب شرکتی وردپرس