آموزش وردپرس (قسمت دوم)

دسته

مقالات آموزشی

آموزش وردپرس (قسمت دوم)

در مطلب قبل ، با نحوه نصب و راه اندازی وردپرس بر روی سرور و لوکال هاست آشنا شدیم. اکنون در این جلسه از آموزش وردپرس ، قصد داریم با محیط اصلی وردپرس و اجزا و نحوه کارکرد آنها بیشتر آشنا شویم.

 

 

 

 

معرفی اجزای پیشخوان وردپرس

* پیشخوان : این گزینه مربوط به اطلاعات میزکار وردپرس و گزینه ی به روز رسانی ها می باشد.
به روز رسانی ها قسمتی است که به صورت خودکار هر نسخه ی جدیدی که ایجاد شود را به ما یادآوری می کند و اعلام می کند که می توانیم وردپرس خود را به آن نسخه ی جدید بروز کنیم.

* نوشته ها : قسمت نوشته ها ، شامل چند بخش است. گزینه همه نوشته ها ، کل نوشته های شما را نشان داده و اجازه ویرایش آنها را به شما میدهد. از قسمت افزودن نوشته میتوانید نوشته های جدیدی ارسال کنید و از قسمت دسته ها میتوانید دسته بندی مطالب سایت خود را ایجاد کنید. برچسب های سایتتان نیز از قسمت برچسب قابل ملاحظه است.

* رسانه : قسمت رسانه ها، مربوط به تصاویر، فایل های تصویری، صوتی و یا ویدئویی می باشد که شما بارگذاری می کنید.

* برگه ها  : از طریق این بخش میتوانید برگه های سایت خود را ملاحظه کنید و یا برگه جدیدی ایجاد نمایید. برگه ها کاربرد بسیار زیادی دارند. برای مثال میتوانید برای ایجا صفحه اصلی سایتتان از برگه ها استفاده کنید.

* دیدگاه ها : در این بخش اگر بازدید کننده ای نظری ثبت کند یا به اصطلاح کامنت بگذارد ، میتوانید آنها را مدیریت کنید.

* نمایش : بخش نمایش، برای انتخاب و بارگذاری قالب و پوسته های وردپرسی است. شما با این بخش می توانید پوسته ی مورد نظر خود را بارگذاری کرده و به تنظیمات آن بپردازید که در بخش خود به صورت مفصل توضیح داده خواهد شد.

* افزونه ها : پلاگین ها مکمل کننده هر سایت هستند که وجودشان تقریبا برای هر سایتی الزامی است. از طریق این قسمت ، میتوانید بر روی پلاگین های سایت خود مدیریت داشته باشید.

* کاربران : تمامی کاربران سایت از جمله ، مدیر، ویرایشگر، نویسنده و کاربران معمولی در این قسمت ثبت می شوند و اطلاعات کامل آن ها در این بخش با عنوان شناسنامه موجود است.

* ابزارها : وردپرس نیز ابزارهایی دارد که برای تکمیل بخش هایی مورد نیاز است. شما به راحتی می توانید ابزارها را برون بری و درون ریزی کنید.

* تنظیمات : با انتخاب این گزینه ، به تنظیمات سایت خود دسترسی پیدا میکنید و میتوانید آنها را مدیریت کنید.

 

ایجاد نوشته در وردپرس

برای انتشار مطالب خود در سایت میتوانید از نوشته ها کمک بگیرید.

برای ایجاد نوشته ، از منوی سمت راست ، افزودن نوشته را انتخاب کنید. و یا از منوی سمت راست خود ، گزینه ” نوشته ها ” را انتخاب کنید. در صفحه باز شده ، نوشته های منتشر شده و یا آماده انتشار را مشاهده میکنید.

برای ایجاد نوشته ، از بالای صفحه بر روی ” افزودن نوشته ” کلیک کنید.

اکنون ، وراد صفحه ای برای ارسال نوشته میشوید. در فیلد بالا ، عنوان نوشته خود را مشخص کنید. در جعبه پایین ، میتوانید متن مورد نظر خود را بنویسید. در قسمت جعبه ابزار ، ابزاری برای راحتی کار وجود دارد. مثل ابزار درشت کردن حروف ، مورب کردن حروف ، ایجاد سطر  ، ایجاد لینک و …

تنظیمات صفحه : این قسمت که در بالای صفحه ی ویرایشگر موجود است و به صورت کشویی با کلیک کردن بر روی آن باز خواهد شد. در این بخش می توانید هر گزینه ای را که تمایل دارید با تیک زدن فعال و یا غیر فعال نمایید تا در صفحه ی ویرایشگر اعمال شود.

در قسمت بالا سمت چپ ، وضعیت انتشار مطلب شما قابل مشاده است که میتوانید آنرا به صورت موقت ذخیره کنید و یا انتشار دهید. پایین این قسمت ، جعبه‌ی دسته ها وجود دارد که شامل دسته بندی شخصی شما از مطالب سایتتان است و متوانید انتخاب کنید این مطلب در کدام دسته قرار میگیرد.

برچسب ها یکی از مهم ترین گزینه هایی هستند که در امر سئوی سایت بسیار موثر است و باید بسیار به آن اهمیت داد. فقط با توجه یه استانداردهای سئو باید کلمات درستی را برای آن در نظر بگیرید. کلمه ی کلیدی مورد نظر خود را انتخاب کرده و در این قسمت وارد کنید و دکمه ی افزودن را بزنید تا اضافه شود.

از قسمت تصویر شاخص ، میتوانید تصویر اصلی مطلب که قرار است نشان آن در سایت شود را انتخاب کنید.

زمینه ها : اگر زمینه ها یا داده های خاصی برای سایت خود تعیین کرده اید، می توانید از این بخش آن را به مطلب خود اضافه کنید.

نامک : نامی که شما می خواهید به انتهای آدرس اصلی وبسایت شما برای این مطلب اضافه شود. به عنوان مثال : nicksoft.ir/wordpress

 

برگه ها و افزودن برگه جدید در وردپرس

برگه ها در واقع ایجاد صفحات اضافه در وردپرس با کابردهای بسایر گسترده هستند. به عموان مثال برای ایجاد صفحه اصلی سایت و یا صفحه تماس با ما ، میتوانید از برگه ها استفاده کنید.

به منظور اضافه کردن برگه جدید ، بر روی افزودن برگه کلیک کنید.

در صفحه باز شده همانطور که مشاهده میکنید تفاوت خاصی با بخش افزودن نوشته ندارد. محیط ویرایشگر عینا همان محیط ویرایشگر برای نوشته ها است. در ستون سمت چپ ، از بالا ، وضعیت انتشار مطلب وجود دارد. در پایین این گزینه ، جعبه ویژگی های برگه قرار دارد که خود دارای ۳ گزینه است. از طریق گزینه اول یعنی مادر ، میتوان برای برگه ها مادر ایجاد کرد و بقیه را زیر مجموعه ی آن در نظر گرفت ، این بخش مشابه همان دسته ها در نوشته ها میباشد. از قسمت بعد نیز میتوان قالب خاصی را برای نوشته در نظر گرفت.

 

قالب شرکتی وردپرس